A+ 100%A-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה
הירשמו לדיוור הטיפים החודשי
ותיהנו ממידע ראשון על תוספות ושיפורים, המומחים של תים קאד - הנציגה הרשמית של Autodesk ישראל

הכנת הקובץ להדפסה תלת-ממדית בטכנולוגיית CJP (אבקה קרמית בצבע מלא) – טיפ רביעי מתוך סדרת טיפים בנושא

47

לעומת המחשה דו-ממדית, מודל ממדפסת תלת-ממדית – ובמיוחד מודל בצבע מלא – ממחיש לנו את התכנון, העיצוב והמראה הסופי באופן הטבעי שבו אנו רגילים להתבונן על ארכיטקטורה או הנדסה אזרחית: בחומר ממשי ותלת-ממדי הנמצא לפנינו. אין זה מפתיע, אם כך, שאנו מקבלים רושם מדויק יותר ומבינים אספקטים חדשים אשר היו תחת אפינו, אך מגיחים מולנו במלוא הופעתם רק באמצעות בחינה של מודל פיסי מכל הכיוונים והזוויות.

בעבר בכדי לקבל מודל חומרי מרשים של התכנון שלנו, היה עלינו לשכור מודליסט וירטואוז אשר מתוך השרטוטים הדו-ממדים חותך ומדביק באופן ידני ופרטני חתיכות קרטון "ביצוע" עד לקבלת המודל הסופי לאחר מספר חודשים ועשרות אלפי שקלים; היום, עם המצאתן של טכנולוגיות הדפסה תלת-ממדית חדשניות – בליווי המעבר לתכנון בתוכנות תיב"ם תלת ממדיות – הפקת מודל תלת-ממדי חומרי היא עניין של מספר ימים בודדים ועשירית מהתקציב הנדרש בעבר. עם מעט התאמות לקובץ התיב"ם הקיים, ניתן לשלוח את התכנון להדפסה ולקבל בזמן קצר את המודל המודפס, המוכן לתצוגה בפני אנשי המקצוע, הלקוחות או המתעניינים.

בגיליון זה, ובגיליון הבא, אמשיך לפרוש מספר טיפים שיעזרו לכם להכין את המודל הממוחשב שלכם, מתוך Autodesk Revit למשל, להדפסה תלת-ממדית בצבע מלא.

טיפ 4 - כדאי לחשוב על האלמנטים השונים בגדלים המוקטנים הסופיים שלהם

כפי שכבר צוין, אלמנטים רבים אשר הינם בעלי חוזק מבני גדול בגודל ובחומר האמיתיים, עשויים להיות חלשים מאוד כאשר הם מוקטנים ועשויים מחומר קרמי. קיר שעוביו 10 ס"מ יודפס בקנ"מ של 1:100 בעובי דק יותר מעוביו של דף נייר; נייר מחומר קרמי לא יחזיק מעמד אפילו את הוצאת המודל מהמדפסת.

קשה לתת נתון מדויק בנוגע לעוביים הסופיים של כל סוגי האלמנטים, שכן הדבר כרוך גם במספר נקודות העיגון והתמיכה שלהם, שטח הפנים שלהם וכדומה. קל להדפיס קובייה של 0.2X0.2 מ"מ, אבל קיר בעובי 0.2 מ"מ לא ישרוד את הדקות הראשונות.

בכל זאת, להלן מספר כללי אצבע המסייעים להבין את שיקוליי הממדל:

  • קיר יכול להיות בעובי סופי (מוקטן, בגודל האבסולוטי של המודל) של 1-2 מ"מ. ככל ששטח הפנים יהיה גדול יותר וככל שיש פחות אזורי עיגון ותמיכה כך כדאי שהקיר יהיה עבה יותר. קיר מעטפת מבנה צריך להיות יותר באזור ה-2.5 או 3 מ"מ. קיר פנימי יכול להיות 2 מ"מ. מעקה או קיר נמוך יכולים לרדת עד 1 מ"מ עובי.
  • צינור/מוט יכול להתחיל מקוטר 1 מ"מ, כאשר יש לו נקודת עיגון לגוף המודל כל 6-8 מ"מ. ככל שמרחק נקודות העיגון עולה, יש להגדיל את קוטר הצינור/מוט. אל תדאגו בנוגע לאמינות המידות, מטרת המודל היא המחשה, וניסיוננו מלמד כי הטיה של המודל לצרכי המחשה מניבה תוצאות מעולות בכל היישומים.
  • מומלץ למלא צינור ב"חומר" כדי שלא יהיה חלול (להפוך אותו למוט); שוב, יש לזכור כי בהמחשה בין כה וכה אין צורך בצינור חלול. 

בהצלחה,

רועי.

 

המאמר עזר לך?
0%
סימנו שמהמאמר עזר להם