A+ 100%A-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה
הירשמו לדיוור הטיפים החודשי
ותיהנו ממידע ראשון על תוספות ושיפורים, המומחים של תים קאד - הנציגה הרשמית של Autodesk ישראל

להיות לאונרדו דה וינצ'י בשנת 2019

רביעי, 27 פברואר 2019
62

המונה ליזה, הסעודה האחרונה, המכונה המעופפת הראשונה, מצנח  ומקלע. רשימת ההישגים של ליאונרדו דה וינצ'י יכולה להימשך עוד ועוד.

מרביתם נכנסו לעשיריה הפותחת של הישגי הרנסנס. את כל אלו יצר לאונרדו ללא כל עזרים, רק באמצעות מוחו החריף.

מעניין עד להיכן היה מצליח לנסוק, לו היה חי בתקופתנו ומאפשר לחשיבה הייחודית שלו מחוץ לקופסא, להתנסות בכלים חדשניים כמו תוכנת עיצוב fusion 360.

מסע חייו של דה וינצ'י מלמד אותנו כי חשיבה מחוץ לתבניות היא אחד הכלים העוצמתיים לחדשנות. אבל הפרט המדהים באמת על דה וינצ'י הוא לא בדיוק מה שהוא המציא או צייר, אלא הדרך בה הוא חי. כפי שזיגמונד פרויד אמר עליו: "הוא היה כמו אדם שהתעורר מוקדם מדי בחושך, בעוד האחרים היו שקועים בשינה עמוקה."

 

מהרנסנס לתקופתנו

לאונרדו חי את החיים על פי הפילוסופיה כי יכולתו של האדם להתפתחות אישית ולהרחבת דעתו, הייתה ללא גבולות. כאיש רנסנס, הוא סבר כי מטרתו של האדם היא להגיע למיצוי הפוטנציאל שלו במהלך חייו. הוא חיפש ללא הרף פתרונות לבעיות ולאתגרים. אז מה ההבדל בין לאונרדו הממציא לממציאים של ימינו? הכלים בהם אנו משתמשים.

דמיינו לעצמכם את לאונרדו יושב אל מול מסך המחשב ומנסה למצוא פתרונות לתכנון הליקופטר באמצעות תוכנת fusion 360. מערכת שלמה של כלים ופתרונות אשר התנהלה במוחו, היתה באה לידי ביטוי באינסוף אפשרויות ומעודדת חדשנות.

במובנים רבים ראה לאונרדו את העולם כולו כמלאכת אמנות שעליה להיחקר מבעד לעיניו של המדען. הוא היה נלהב מאוד והתעסק במחקרים על עולם הטבע שסביבו. יכולת למצוא אותו צופה בטיסתן של הציפורים, כדי ללמוד ולהבין את עקרונות האווירונאוטיקה. גם כיום, מתכננים ומעצבים מחפשים ללא הרף פתרונות לבעיות באמצעות מבט על העולם סביב, פעולה זו לא השתנתה מאז ימי דה וינצ'י, אך הכלים השתנו עד מאד.

הכלים אשר עמדו לרשותו היו מחברת, עפרון ומוח מבריק. ללא ספק המוח הינו תנאי בסיסי והכרחי, אבל מעניין עד כמה הוא יכול היה להמריא לו היתה עומדת לרשותו פלטפורמת עיצוב ותכנון חדשנית הפועלת בטכנולוגיית ענן.

Fusion360 הינה פלטפורמה שכזו, בעלת יכולות מובנות -  CAD CAM CAE.

הענן היה מאפשר לו לפתח ולבדוק אפשרויות חדשות לפיתוח מוצר או לפתרון בעיה.

כאמור, לאונרדו תכנן עפ"י תצפית על ציפורים בעת מעופן, בעוד תוכנת הפיוז'ן אשר בתוכה ניתן למצוא את מודול ה Generative design, מדמה למעשה את הגישה האבולוציונית של עולם הטבע, עם מחשוב ענן, כדי לספק אלפי פתרונות לבעיה הנדסית אחת, לדוגמא, כיצד לגרום למכונה המעופפת להתרומם לאוויר. לאונרדו של שנת 2019 יכול היה לחסוך מעצמו את התצפיות... 

דה וינצ'י לא ראה את האמנות והמדע כשני תחומים מתחרים אלא כעולמות משלימים אשר ניתן ליהנות משניהם. אמנות יכולה לעורר מדע, ולהיפך, בדיוק כפי שהנדסה ועיצוב משלימים אחד את השני.

נתבונן רגע בדרך פעולתו של לאונרדו: בתחילת שנות התשעים של המאה התשע-עשרה (1490) הוא החל ליצור אוסף עשיר של מחברות מלאות עם רישומים ותצפיות אשר התמקדו סביב ארבעה נושאים - ציור, אדריכלות, מכניקה ואנטומיה אנושית. 

בתוך המחברות ניתן למצוא כמה מהמצאותיו המדהימות, כפי שנציג בהמשך.

דמיינו לעצמכם את אותו לאונרדו כממציא בן זמננו. הרעיון הקונספטואלי אשר קרם עור וגידים על נייר המחברת, היה עובר לתכנון בענן. לא זו בלבד, אלא שאם הוא היה משתמש ב- Fusion360, הוא היה יכול לחלוק את רעיונותיו עם צוותים מבוזרים בכל העולם, לבצע אנליזות מורכבות, לקצר באופן משמעותי את זמן ההמצאה ולהגיע לכדי ביצוע במהירות.

 

מאמן לממציא

בין השנים 1485-1490 יצר לאונרדו כמה מיצירותיו ומרעיונותיו המבריקים ביותר. בעודו עובד תחת הדוכס של מילאנו, חבש ליאו כובעים רבים – צייר, פסל, מעצב נשק, מעצב מבנים ומכונות מלחמה. 

האירוניות בדבר הינה בכך שלאור ריבוי כישוריו, הוא הצליח להשלים "רק" שישה פרויקטים גדולים, שניים מהם "המונה ליזה" ו"הסעודה האחרונה". שאר הפרויקטים שלו נותרו חצי גמורים או רק כרעיונות בדפים האינסופיים של מחברותיו.

כאשר ליאו לא היה עסוק בעבודות עבור הדוכס, הוא עסק ללא הרף בלימוד העולם סביבו. 

לאורך כל חייו הוא ניתח למעלה מ 30 גופות ועבד ללא לאות כדי לתעד את פרטיהן. 

את קסם האנטומיה ניתן לראות בבירור באחת היצירות המפורסמות ביותר שלו – האדם הויטרובי - דמות גברית עם מדידות אנטומיות מדויקות, שעד היום אנחנו עדיין מוקסמים ממנו.

מרבית האנשים מכירים את ליאונרדו כצייר מדהים, אך  מוחו הכיל עולם שלם של המצאות מתועדות. הנה כמה מהן.

המצנח הראשון

מצנחו של ליאו כלל מבנה עץ בצורת פירמידה, חתום בבד פשתן.   
המצנחים המודרניים של היום חולקים מבנה דומה, אך יחד עם זאת, קיימת ספקנות סביב יעילות העיצוב של לאונרדו. בשנת 2000, כדי להוכיח את יעילות מצנחו של דה וינצ'י, בנה אדריאן ניקולס, מצנח התואם לעיצוב של ליאו והשליך עצמו מגובה רב. הוא ציין כי המצנח של דה-וינצ'י סיפק חוויה הרבה יותר חלקה מאשר העיצובים הרגילים.

 

המעופף הראשון

לאונרדו היה מוקסם במיוחד מציפורים, אשר עוררו השראה לרבים מרעיונותיו למכונות מעופפות, כולל ה Ornithopter הראשון (מכונה אשר מטרתה הייתה לטוס באמצעות כנפיים מתנפנפות). חזונו של דה וינצ'י היה לאפשר לאדם את חירות הטיסה שיש לציפורים.

מכונה זו דרשה מהטייס לשכב על מעין נרתיק מרכזי כאשר רגליו שימשו כדי לדחוף תושבת שהייתה מחוברת למערכת גלגלת, שהניפה את כנפי המכונה, כמו ציפור.

הבעיה היחידה עם המכונה הייתה להעלותה לאוויר. כוחו הדל של שריר האדם הוכיח שהוא מוגבל מדי להמראה מהקרקע.

כיום אנחנו רואים פיתוח מואץ בתחום הרחפנים וכלי טיס, כשבעתיד הלא רחוק נקבל מוצרים שהזמנו באינטרנט, ישירות לפתח ביתנו.

הרובוט הראשון

ההבנה העמוקה של ליאו באנטומיה האנושית אפשרה לו ליצור אביר רובוטי שהיה מסוגל לשכפל תנועה אנושית פשוטה. לפי הדיווחים, האביר יכול היה ללכת, לשבת, להזיז את הראש ולהרים את מגן הפנים שלו באמצעות מערכת של גלגלות והילוכים. הרובוט שימש רק לבידור במסיבות, אבל העיצוב שלו היה מרשים להפליא.

בשנת 2002 מומחה רובוטיקה בשם מארק רושהיים בנה מודל המבוסס על סקיצות אשר היו זמינות מן הרובוט שתכנן דה וינצ'י. הוא הצליח להביא את הרובוט למצב של ישיבה ועמידה. חלק מעקרונות האביר הרובוטי שימשו גם בבניית רובוטים לחקר כוכבי הלכת.

מאז, התקדמנו. כיום מתכננים באמצעות ה Fusion 360 זרועות רובוטיות, מוצרי פלסטיקה, מכונות, פרוטזות רפואיות וציוד עזר נוסף שמסייע לבני אדם במשימות היום יומיות.

הפיוז'ן מאפשר לגשר על הפער בין הנדסה לעיצוב באמצעות כלים משולבים. עבודה על משטחי T-spline שמאוחר יותר הופכים לגופי סוליד ללא המרה או שימוש בקבצי iges,stp כבדים. שוב הרוח החדשה בהשוואה לעולם CAD הישן כדוגמת SolidWorks, CREO ואחרים.


איש רנסנס אמיתי

עיצוביו של לאונרדו הקדימו מאד את זמנם, אבל במרבית המקרים הם נותרו ללא שם במשך מאות שנים. ליאו היה בעיקר ידוע במהלך חיו, בשל כישוריו האמנותיים האגדתיים. יצירות כמו ה"מונה ליזה" ו"הסעודה האחרונה" עדיין ניצבות כיצירות מופת נצחיות. ניתן לתהות מה היה קורה לעולם, אילו המצאותיו של לאונרדו היו קורמות עור וגידים. ככל הנראה, הטכנולוגיה הייתה מתקדמת בקצב מדהים.

אך אין זה באמת משנה שהמצאותיו לא מומשו, דבר לא יכול להקטין את גאוניותו ואת תשוקתו ללמוד את העולם שסביבו. הוא בחר לחיות באומץ ובאופן שונה כאדם מתקופת הרנסנס ולא הפסיק לחקור כל עוד חש כי היה לו כל כך הרבה מה ללמוד.

"ברזל הופך לחלודה כתוצאה מחוסר שימוש. מים עומדים, מאבדים את צלילותם ובמזג אוויר קר הופכים לקפואים. אף על פי כן, חוסר המעש ממריץ את כוחו של המוח, לכן עלינו למתוח את עצמנו עד לגבול האפשרות האנושית. כל דבר פחות מכך, הוא חטא נגד האלוהים והאדם ".

 

מוכנים להיכנס לאתגר חדש בעולם הנדסה ועיצוב? תביאו את הרעיונות שלכם לחיים באמצעות Fusion 360 - להורדה לחצו כאן

המאמר עזר לך?
83%
סימנו שמהמאמר עזר להם