Skip to main

תוכנות Low Cost - כמה הן באמת שוות?

חמי מילר | CTO, Professional Services Manager and BIM Advisor


במהלך השנים כיועץ לארגונים אשר משתמשים בתוכנת CAD ומחפשים פתרון למשתמשים מזדמנים בארגון לצרכים דו מימדים אני נשאל מדוע לא להחליף או להוסיף תוכנות זולות "Low Cost" מתוכנת ה AutoCAD LT, האמת שהשאלה שאני נשאל היא שאלה ישירה יותר כמו:  
"האם עלינו להוציא את הכסף על תוכנת AutoCAD LT למשתמשי CAD מזדמנים שלנו או ללכת עם אחת מהתוכנות המתחרות בחינם או בעלות מזערית?" 

תשובתי הייתה וממשיכה להיות "לכו עם AutoCAD LT!" (למרות שאני "בעל אינטרסים") אני חושב שהטיעון שלי הוא בהחלט הגיוני יותר להשתמש ב AutoCAD LT מבחינה טכנית, מבחינה ארגונית, ואפילו כלכלית מאשר החלופות המתחרות (אפילו אלה ללא תשלום ,האם חינם הוא באמת חינם?). כמובן שמיד אני מאותגר על איך AutoCAD LT יכול להיות טוב יותר מאשר משהו דומה בעלות נמוכה או אפילו "חינם" ובכן אספתי חמש שאלות שאנו צריכים לשאול את עצמנו לפני שאנו מחליטים על פתרון CAD המתאים למשתמשים המזדמנים בארגון (ולא שאלה כמו "האם אני מספיק עשיר לקנות בזול")

1. האם לתוכנת ה CAD יש "שפת משתמש" עיקבית של הפקודות?
במהלך השלושים שנים בהם קימת תוכנת AutoCAD היא הצליחה לצבור כמות גדולה של משתמשים אשר מדברים ומשתמשים באוצר המילים של תוכנת AutoCAD, מכיוון שתוכנת AutoCAD LT זהה לתוכנה המלאה (רק בלי התלת מימד נלחץ כאן לצפייה בהשוואה), השפה שלה זהה מה, שנותן יתרון משמעותי כמו:

* כל אחד שיודע AutoCAD יודע AutoCAD LT
* ניתן לתקשר בקלות בין AutoCAD ל AutoCAD LT 
* ניתן להשתמש בהדרכות מקוונות באינטרנט המשמשות ל AutoCAD.

אם משתמשים בתוכנות חינמיות או בעלות זולה ללא השפה של AutoCAD נבזבז זמן רב בלמידה ותמיכה במוצר הזול.

2. האם התוכנה תומכת בשיטות עבודה המאפשרות פרודוקטיביות גבוה?
לאורך השנים פיתחה שפת ה AutoCAD  שיטות עבודה מאוד פרודוקטיביות ו AutoCAD LT שומרת עליהן:
Dynamic blocks – בלוקים חכמים פרמטריים 
Tool palettes – ממשק פלטות ויזואלי קל לתפעול והטעמה למשתמש
Content Explorer – מרכז ניווט המאפשר ל CAD Admin להשתמש בקלות בסביבת העבודה התואמת לסטנדרט הארגוני של סגנונות, פונטים ועוד
(Custom User Interface (CUI – מאפשר בקלות להתאים את סביבת המשתמש (סרגל כלים, פקודות…) לסטנטרד הארגוני.
(Sheet Set Manager (SSM – המאפשר מבחר של שרטוטים להיות מאורגן כמו חבילה אחת של גליונות לכל הפרויקט.
WINHEB LT – תוספת טיפול בפונטים ישנים בעברית יחודי לארץ. 
לחצו כאן לצפייה ב AutoCAD LT Features  

מה שיפה כאן זה שאם יש לנו בארגון מנהל CAD ל AutoCAD זה בדיוק אותו דבר בשימוש הידע שנצבר ל AutoCAD LT.

3. האם התוכנה הינה בעלת תאימות של TrustedDWG?
אם כבר ניסית לייבא קובץ מתוכנה אחרת רק כדי לחוות התרסקות, אתה יודע כמה זמן ומאמץ זה יכול לקחת כדי לפתור את הבעיה. מכיוון שזמן זה כסף, זה ברור כמה כסף יכול להיות אבוד בהתמודדות עם סוגיות של קבצים שנוצרו בתוכנות זולות או חינמיות כגון:

* לא להיות מסוגל לפתוח את פורמט ה  DWG בצורה מדויקת.
* חוסר היכולת לייבא או לייצא פורמטי סטנדרט אחרים בדרך מדויקת.
* לא להיות מסוגל לפתוח קבצים עם ישויות מורכבות הנוצרו מתוכנת Autodesk אחרות כמו viewports ,Polygon או ייצוג דו מימדי שנוצר מתלת מימד.

מכיון שתוכנת AutoCAD LT הינה של חברת Autodesk, היא יוצרת קבצים עם טכנולוגיית TrustedDWG וזאת על מנת להבטיח תאימות עם גרסאות חדשות וגם ותיקות של AutoCAD.

4. האם התוכנה תומכת במגוון רחב של יצוא או יבוא ואפילו שימוש ב Overlay?
יותר ויותר משתמשי CAD משתמשים בתוכנה לא רק כדי ליצור שרטוטים מבודדים הם משתמשים במידע קיים בעזרת יבוא או ביכולות Overlay ואפילו מייצאים פורמטים אחרים כחלק מסביבת התכנון הדיגיטלי שלהם. כדוגמה, אפילו משתמשים מזדמנים המשתמשים ב AutoCAD LT מתבקשים לייצא קובץ שרטוט בפורמט PDF, לבצע תיכנון CAD מעל מפות דיגיטליות, או לקרוא נתוני תיכון בפורמט DGN. עם AutoCAD LT משימות אלו אינן מהוות כל מכשול מכיון שהמשתמש עובד בדיוק כפי שהיה עושה בעזרת ה- AutoCAD. פעולות אלו של ייבוא ייצוא ואפילו שימוש ב overlay יכולות לא להיות פעילים בתוכנות זולות.

5. כמה באמת זולה תוכנת Low Cost?
בחישוב קצר (אומנם גס) ניתן להוכיח כי AutoCAD LT לא באמת יקרה מתוכנות אחרות כולל תוכנות חינמיות. כדי לעשות את החשבון נשתמש בנתונים הבאים:

עלות שנתית של AutoCAD LT לכל משתמש: 2,080 ש"ח.

להלן הערכת הזמן הנדרש למעבר לתוכנת CAD חינמית במקום AutoCAD LT. 
הערה: החישוב המצוין בסוגרים הינו לשנה. 

  • תקלות עקב חוסר תאימות נתונים (5 שעות)
  • זמן מנהל CAD לפתור את סעיף למעלה (4 שעות)
  • נהלים לעקיפת בעיה ייבוא / ייצוא קבצים מתוכנות אחרות (5 שעות)
  • הכשרה עבור פקודות שאינן פקודות הדומות לאוטוקאד (4 שעות)

סה"כ עלות = 18 שעות / למשתמש / לשנה / * 150 ש"ח
הנתון הזה לא כולל תוספת של עלות תמיכה טלפונית להטמעה של תוכנה שאינה מוכרת ועלות רכישת תוכנה זולה. 

הניסיון שצברתי (28 שנים) במהלך השנים בהתמודדות עם סוגיות אלו אומר ש 18 שעות בשנה לכל משתמש הינה הערכה שמרנית מאוד של הזמן שהארגון מבלה בהתמודדויות עם הבעיות שמגיעות מתוכנות CAD בעלות זולה או חינמית. 

לסיכום:

במהלך השנים נתקלתי בלא מעט חברות המנסות לעבור לתוכנות זולות (רובן הבינו את הטעות וחזרו להשתמש בתוכנה המקורית) או תוכנות חינמיות והתוצאות תמיד זהות: תקלות, אכזבות, בעיות יישום וחוסר אמיתי בתמיכה בגרסת DWG עדכנית. 
אני בטוח שהפתגם "אתה מקבל מה שאתה משלם עבורו" ידוע לכל אבל במקרה של AutoCAD LT אנחנו יכולים לקבל הרבה יותר. אז לפני קבלת החלטה באיזה תוכנה להשתמש עבור משתמשי CAD מזדמנים, אני ממליץ לעבור על חמשת השאלות ולנסות להבין כמה באמת נצטרך להשקיע בתוכנות ה low Cost או החינמיות. 

 

בברכה,

חמי מילר, מנהל טכנולגיות ושירותי מומחה.

דילוג לתוכן