A+ 100%A-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה
הירשמו לדיוור הטיפים החודשי
ותיהנו ממידע ראשון על תוספות ושיפורים, המומחים של תים קאד - הנציגה הרשמית של Autodesk ישראל

חשיבות העיצוב התעשייתי בתהליך פיתוח מוצרים

שני, 31 דצמבר 2018
63

חברות אשר מפתחות מוצרים יכולות להותיר חוויה חיובית ללקוחותיהם, בכל פעם בה הם משתמשים במוצר באמצעות תהליך של עיצוב תעשייתי.

מעצבים תעשייתיים מפתחים היבטים של מוצר שיוצר קשרים רגשיים עם המשתמש.

המעצבים משלבים את כל ההיבטים של צורה, התאמה ופונקציונליות, על מנת למקסם אותם ולייצר חווית משתמש הטובה ביותר שאפשר. הם גם יוצרים עיצובים מושכים ואטרקטיביים מבחינה אסתטית, כאלו המסוגלים לעמוד גם במבחן הזמן ולהבטיח כי המוצר מתאים מבחינה ארגונומית למשתמש, כולל איך הוא יתקשר מבחינה פונקציונלית או ממשקית עם המוצר.

יכולתם של המעצבים התעשייתיים לעשות זאת בהצלחה, היא זו אשר תקבע, לעיתים קרובות, את סיכויי ההצלחה של המוצר בשוק. חברות המותירות את תהליך העיצוב התעשייתי לסוף התהליך ההנדסי, או מחוץ לתהליך, ימצאו את עצמן נאבקות בשוק הצרכנים.

על אתגרים, מהנדסים ועיצוב

מעצבים תעשייתיים עומדים בפני מספר אתגרים, שכן החברות היצרניות מתמודדות עם תחרות גדולה יותר ומחזורי פיתוח מהירים יותר מבעבר. לצד זה, הצרכנים הופכים להיות יותר ויותר דקי הבחנה ומחפשים מוצרים מותאמים אישית וכך התחרות העולמית ממשיכה לנסוק. צוותי התכנון וההנדסה מתפשטים באופן גיאוגרפי יותר ויותר, מרכיבי תהליכי התכנון וההנדסה מופנים לעיתים קרובות למיקור חוץ (אאוטסורסינג).

גלובליזציה פירושה כי על המעצבים התעשייתיים לקחת כעת בחשבון גם משתני אנוש ודמוגרפיה במהלך שלב התכנון. לא זו בלבד שהם צריכים לשקול צורות שונות של הגופים, הגדלים, המגדרים ואת טווחי הגיל – אלא כאשר פונים לקהל הגלובלי, ישנם הבדלי תרבויות, ציפיות, תשתיות, אמונות והעדפות אשר צריך להתחשב בהן.

כיוון שכך, מופעל על המעצבים התעשייתיים לחץ מכל כיוון. הם צריכים לפעול בסביבת פיתוח שאינה שלמה, אלא מקוטעת, אך עדיין נדרשים לפתח מוצרים מהר יותר, מבלי להתפשר על סגנון או חומרים. אפילו הצורה בה המוצר הסופי נארז, עשויה להשפיע על המכירות.

מסיבה זו, עבור המעצב, יצירה וביצוע מספר רב של עיצובים ראשוניים, היא שלב חיוני כדי לתקשר לגורמי הנדסה השונים את הפונקציה שהמוצר אמור לבצע.

Fusion 360  בתור פלטפורמה CAD\CAM\3DP אשר נמצאת בענן, מושלמת למשימה כזו, מכיוון שהיא מאפשרת לצוותים גלובליים לעבוד על אותו מודל. בנוסף Fusion360 מאפשרת למעצב באמצעות כלים כגון T-Spline, Direct Edit וכלי תכנון פרמטריים, להגיע מהר יותר לאב טיפוס ולאחר מכן להוציא להדפסה.
כאן לדוגמא אנחנו רואים בפעולה את הפקודה Edit Form, פקודה אשר מאפשרת לערוך משטחים על ידי משיכה ביד חופשית או על ידי הזנה של מידה מדויקת.

 

איך עוקבים אחר שינויים?

השאלה הנשאלת היא, איך לעקוב אחרי השינויים ואיך נדע אילו שינויים כדאי לבצע מלכתחילה?

לרוב, התשובה היא שצריך להיפגש עם שאר חברי הצוות ולדון על הנושאים השונים, בד"כ יותר מפעם אחת. יתרונו של ה Fusion360, הוא בכך שהוא מרכז את כל המידע של הפרויקט במקום אחד בענן וכלל בעלי העניין שותפים לשינויים.

בעזרת הכלים השיתופיים של Fusion360 נוכל:

  • ליצור ולנהל פרויקטים
  • לשתף את כלל המידע בפרויקט
  • להוסיף הערות ופידבקים על גבי המודל עצמו
  • לעקוב אחרי שינויים בעזרת ניהול גרסאות אוטומטי

 

כל זה יכול לקרות מול קולגה במשרד, חבר צוות במחלקה אחרת או אפילו עם ספק חיצוני ממדינה שונה. באופן גורף ניתן לומר ש Fusion360 מרכז בתוכו את כל המידע, מאחד בין כל האנשים לתוך תהליך פיתוחי אחד.

תפקידו של המעצב התעשייתי בתהליך פיתוח המוצר הוא לבסס את שפת התכנון של מוצר, כמו גם את המיתוג והזהות הארגונית. אלו מרכיבים חיוניים בתהליך, כיוון שיש להם תובנות אודות טרנדים השולטים בשוק והבנה של העדפות הצרכן. בשוק מוצרים גלובלי יותר ויותר, דבר זה חשוב יותר מאי פעם.

כדי לספק עיצובים חדשניים, פונקציונליים ובמחיר סביר, חשוב שהמעצבים התעשייתיים יעבדו ויספקו את הצרכים של כל בעלי העניין העיקריים לאורך כל מחזור חיי המוצר כולל: הנהלה, שיווק, הנדסה וייצור. מעצב תעשייתי צריך גם להיות מסוגל להציע אפשרויות רבות, להיות גמיש ולעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם מהנדסים, על מנת לקבוע כיצד לנהל את העלויות באמצעות שימוש בטכניקות ייצור, חומרים או פונקציות שונות.

איך עושים זאת נכון?

על מנת להשיג זאת, עיצוב ותכנון תעשייתי צריכים להתבצע בשלב מוקדם יחסית בתהליך פיתוח המוצר. העיצוב התעשייתי חייב להתאים עצמו לשינויים תכופים, להזדמנויות ולדרישות חדשות אשר עשויות להופיע. עיצוב ותכנון ייחודי מעניק כמעט לכל החברות, מכל סוגי התעשיות, יתרון תחרותי משמעותי.

הדרך האפקטיבית ביותר להשיג זאת היא דרך תהליך התכנון ההנדסי אשר יהווה חלק אינטגרלי מתוך מחזור החיים של פיתוח המוצר כולו.

Fusion360 מאפשר למעצב לקחת את הסקיצות הראשוניות ששורטטו על דפי נייר ולהכניס אותן במהירות לתוכנה דרך פקודה Attach Canvas. לאחר שלב הכנסת התמונה ניתן לשנות את קנה המידה לפי הצורך, באמצעות פקודה Calibrate Canvas ו...להתחיל לעצב!

 

כלי עיצוב משולבים מאפשרים למעצבים לחקור צורות בצורה חופשית יותר, תוך מתן הדמיה מוקדמת לצוותי ההנדסה והייצור על הקונספט העיצובי. עובדה זו מאפשרת להם לספק משוב רב ערך לפני קבלת החלטות עיצוביות קריטיות. באופן דומה, הדמיה של נתונים אלה בכל הרמות מאפשרת להאיץ את קבלת ההחלטה על התכנון, ובכך להפחית את זמני הפיתוח הכוללים של המוצר. היבט אחד קריטי שלעתים קרובות עומד בנפרד משאר ההיבטים, הוא היכולת להעריך באופן דינמי את האסתטיקה ואת השפעתה על העיצוב. כלי ההדמיה עוזרים למעצבים להעריך ולקבל החלטות על החומרים הטובים ביותר לשימוש וכיצד המוצר ייתפש בשוק בסביבה immersive, דיגיטלי לפני כל אבי טיפוס פיזי הם עשו.

גורמי המפתח המאפשרים עיצוב תעשייתי חדשני הינם: גמישות, שיתוף פעולה ואינטגרציה. פלטפורמה משולבת ושיתופית מסוגלת לפעול לסינכרון של עיצוב, התאמה ושיקולי תפקוד עם דרישות של דיסציפלינות אחרות המעורבות בתהליך הקונספט לשיווק. באמצעות תמיכה גדולה יותר של תהליך התכנון המוקדם, ניתן יהיה לממש שיפורים בתפוקה ובאיכות התכנון.

Fusion360 עושה זאת בעזרת שילוב ומעבר בין חללי עבודה שונים בקליק אחד. יכולת זו מאפשרת למהנדס ולמעצב להשתתף בתהליך התכנון ביחד כשהמעצב עובד עם כלי המשטחים

וכלים של T-Spline והמהנדס עובד על החומרה ותכנון רכיבים מכאניים כגון: תכנון גלגלי שיניים, מנועי סרוו ורכיבים מכאניים אחרים.

כאן למשל אנו רואים 3 חללי עבודה מרכזיים מתוך 13 סה"כ. בין השאר יש סביבת עבודה לאנליזות, עיבוד שבבי, כיפוף פחים, רינדור ועוד.

למידע נוסף אודות Fusion 360, צלצלו לחטיבת Team Cad מקבוצת Malam, נציגת Autodesk בישראל; טל' 03-9267957, או פנו במייל: cad@team.co.il.

 

 

המאמר עזר לך?
nan%
סימנו שמהמאמר עזר להם